Valódi közösségnek számít-e a virtuális közösség? Ennek a sokszor lerágott csontnak új aktualitást ad (hogy ilyen szép képzavarral fejezzem ki magam) egy internetes újság megszűnése.
Valószínűleg nem sok ember van rajtam kívül Magyarországon, akit mély szomorúsággal tölt el a The New Pantagruel nevű on-line magazin megszűnése. Viszont a The New Pantagruel szerkesztőit sem tölti el mély szomorúsággal, hogy relatíve kevesen tudtak róluk.
2003-ban néhány jóbarát, elnézegetve az interneten található keresztény töltetű újságokat, arra jutott, hogy nem biztos, hogy ők ezeknél jobbat tudnának csinálni, de az biztos, hogy rosszabbat nem. Így aztán ezek a magukat anarcho-keresztény pesszimista romantikusoknak nevező emberek belevágtak egy on-line magazin szerkesztésébe. A The New Pantagruel kezdettől fogva a periférián akart maradni. Sikerült is. Túl igényesek, politikailag túl inkorrektek, véleményüket túl határozottan vállalók voltak ahhoz, hogy akár a keresztény, akár a világi média által megszelídíthetőek legyenek. Fennállásuk három éve alatt egy sajátos szubkultúrát képviselő rétegmagazin maradtak.
A legérdekesebb az, ahogy megszűnésük okát magyarázzák. Újságukban mindig amellett a konzervatív nézet mellett érveltek, hogy az értelmes, autentikus élet egyetlen alapja, ha saját szűk életterünkbe igazán bekapcsolódunk, és intenzíven részt veszünk ezen kis közösség hús-vér embereinek szükségeiben, örömeiben, tragédiáiban. Azt írják: „Ezt a megbízatást komolyan véve, a The New Pantagruel tulajdonképpen kiérvelte magát a létezésből… Hisszük, hogy az élet eukatasztrófikus: egy örömteli katasztrófa. Ahelyett, hogy vég nélküli órákat töltünk az ’új média’ arctalan üressége előtt, a családi élettel, szomszédságok és kis városok építésével kapcsolatos tragédiákkal és szükségszerűségekkel fogunk
foglalkozni, és harcolni fogunk azért, hogy megőrizzük és megmentsük amit szeretünk. Miközben visszamerülünk a saját lakóhelyünk, közösségeink és az ő szükségleteik partikularitásaiba, azt reméljük, Te is hasonlóan fogsz cselekedni.”
Hm. Cselekedjünk hasonlóképpen? Any comment?
Utolsó kommentek