
Nincs olyan hónap, amikor ne jelenne meg valamilyen felmérés, közvélemény-kutatás arról, hogy az egyes országokban mekkora a hívők vagy legalábbis a vallásukat gyakorlók száma. A számok - bár a néha egymásnak is ellentmondó statisztikadömpingben kissé unalmasak - talán sosem voltak ennyire változékonyak. Az iszlám terjeszkedése, a névlegesen vallásosak coming outjai és a kereszténység harmadik világbeli erősödése mellett tényleg szinte folyamatosan rajzolódik újra a világ vallási térképe.
Jómagam a többnyire semmitmondó "Ön vallásos-e?", "Hisz-e Istenben?" és hasonló kérdésekkel operáló felmérésekkel ellentétben a konkrét hitkérdéseket még mindig élvezettel olvasom. Most épp britföldön kérdezték a polgárokat arról, ki mennyit fogad el a húsvéti történetből.
Nos, a válaszadók nagyjából harmada hiszi, hogy Jézus fizikailag is feltámadt, míg negyedük egy lelki feltámadásban. A britek negyven százaléka szerint Krisztus egyáltalán nem támadt fel, nem létezett, vagy az illető nem tudja eldönteni.
A számok talán többet mondanak, ha hozzátesszük, hogy nagyjából minden második ember vallotta magát kereszténynek, minden negyedik pedig ateistának.
Az igazán érdekes kérdés persze az, hogy a húsvéti eseményeknek mi köze mai életünkhöz. Nos, 44 százalék hiszi, hogy Jézus a világ bűneiért halt meg, 28 százalék szerint nincs ma jelentése az akkor történteknek. (Sajnos azt nem kérdezték meg, hogy "Az Ön életéhez van-e köze a húsvéti eseményeknek?".)
Érdemes elolvasni az IC Wales teljes cikkét, pláne, mert a számokat lelkendezve magyarázták a szekuláris humanisták és a keresztény pásztorok is.
Ha már itt tartunk, íme egy másik cikk, melyben a Magyarországon is igen népes "ünnepi templombajáró" kategóriával kapcsolatban elmélkedik egy lelkész, az ilyenkor megszokott kötelező fanyalgásnál némileg többet mondva.
Végül vissza a számokhoz: azért előfordul, hogy a pár sorral feljebb általam semmitmondónak nevezett "Hisz-e Ön Istenben?" is érdekesnek bizonyul. A YesNoGod.com ezt az egyszerű kérdést vizsgálja, de országokra és fölrészekre lebontva. Hazánkat istenhitben a térségből gyakorlatilag csak a csehek és az osztrákok múlják alul. Persze, a felmérés egyáltalán nem reprezentatív, valószínűleg inkább jellemzi az ateisták és az istenhívők internetezési szokását, mint hitét - ilyen kategóriaként viszont kétségtelenül figyelemre érdemes, új versenyző a staitisztika-dömpingben.
Utolsó kommentek