"Szent Ferenc számomra egy másfajta Krisztus. Élettörténete mindig is megragadott, és alapvető jelentősége volt az életemben." Gorbacsovot gyermekkorában ortodoxnak keresztelték, de Assisi Ferenc volt az, aki visszavezette őt az egyházhoz - idézték a lapok a legendás fejmintázatát máig megőrző ex-szovjet vezetőt, aki megindulva nyilatkozott zarándoklata után.
A hír még most is címlapokra kerül, számos újság pedig már Gorbacsov vallásos életútját elemzi - úgy jó aprólékosan, szakmailag. Egyesek szerint Mihail korábban panteista volt, mások viszont már rég sejteni vélték, hogy csak a Pártra való tekintettel rejtegette keresztény hitét.
A hírt magát viszont azóta Gorbacsov cáfolta:. "Ateista vagyok" - jelentette ki a felröppent hírekre sietősen reagálva, bár a vallás fontos társadalmi szerepét azért elismerte. Pedig a történet szép volt. Akadt olyan lap, amely egyenesen Reagenhez közel álló bennfentesekre hivatkozva írta: az amerikai elnök már a hidegháború alatt is sejtette, hogy ellenlábása titokban hívő ember.
Egyelőre nem tudunk tehát ilyen egyértelmű, direkt kapcsolatot felmutatni a szovjet blokk összeomlása és a keresztény hit között. Pedig szép és kerek lett volna. (Sebaj, majd Kínában?)
Addig is a szocializmus és a kereszténység évezredek óta érdekes kapcsolatának újabb fejleményeit Európában szemlélhetjük.
A Tőke új kiadásában Marx nemcsak az internacionális kapitalista világrend szégyenletes uralkodását, a szegények kizsákmányolásának véget nem érő folyamatát kritizálja, de az alternatívát keresztény alapokon képzeli el. Igaz, a novemberben megjelenő könyv szerzője Reinhard Marx, München püspöke. Még mielőtt azonban karlmarxista olvasóink csalódottan legyintenének, érdemes hozzátenni, hogy Reinhard maga is úgy nyilatkozott, hogy Karl alkotását sem szabad a polcon porosodni hagyni. (Nem, nem arra gondolt, hogy égessük el rituálisan.)
(Németországban egyébként is erősödnek a keresztényszocialista hangok. Az itteni Protestáns Egyházak elnöke, Wolfgang Huber püspök például rendszeresen ostorozza a piacokat, de a Magyarországon is jól ismert "a piac és a pénz bizony csúnya dolgok" szólamoknál némileg komplexebb gondolatokkal.)
Az új Tőkébe itt lehet beleolvasni.
Utolsó kommentek