Mennyit fizetne azért, hogy Gyurcsány Ferenc megbukjon?” – Gyanítom, manapság sokan egész szép kis summát áldoznának erre a célra. Egy tudományos kísérlet szerint bizonyos országokban nem csak a rossz, de a túl jó emberek megbüntetésére is szívesen áldoz a társadalom (nem állítom, hogy Gy.F. erre példa).
A Science magazin 2008 márc. 7-i száma számol be a kísérletről, melyben a résztvevők kaptak 20 zsetont, hogy azzal gazdálkodjanak (a kísérlet végén náluk lévő zsetonokat pénzre válthatták és megtarthatták). Mindenki eldönthette, hogy a zsetonjai közül betesz-e a közösbe, és ha igen, akkor mennyit. Minden közösbe betett zseton után az összes játékos kapott 0.4 zsetont. Vagyis ha betettem egy zsetont, azért 0.4-et kaptam cserébe, de ha valaki más tett be egyet, azért is kaptam 0.4-et. Megérte tehát kooperálni, hiszen ha 4 játékos játszott és mindannyian betették az összes zsetonjukat, akkor fejenként 20 helyett 32 (80x0.4) zsetont vihettek haza. Viszont a legjobban mégiscsak akkor járt az ember, ha ő nem járult hozzá a köz érdekéhez, de játékostársai bőkezűen adakoztak.
A kutatók azzal csavarták meg a kísérletet, hogy miután lezajlott egy kör, meg lehetett egymást büntetni. Aki meg szeretett volna büntetni valakit, annak fizetnie kellett egy zsetont, cserébe viszont hármat elvettek attól, akit megbüntetett. A kísérlet több körből állt.
Érthető módon a résztvevők azokat a sunyi élősködőket büntették nagy előszeretettel, akik nem járultak hozzá a köz érdekéhez, csak élvezték annak előnyeit. De nem csak őket. A kísérletet a világ több pontján elvégezték. Egyes országokban azokat is keményen büntették társaik, akik éppen ellenkezőleg, nagy összeggel járultak hozzá a közöshöz. Az is pórul járt tehát, aki túl sok jót tett magának és embertársainak.
16 kísérletet végeztek a lehető legváltozatosabb helyszíneket (Boston, Melbourne, Nottingham, St. Gallen, Chengdu (Kína), Zürich, Bonn, Koppenhága, Dnyipropetrovszk (Ukrajna), Szöul, Isztanbul, Minszk, Szamara (Oroszország), Rijád (Szaúd Arábia), Athén, Maszkat (Omán)). A városok sorrendje nem véletlen. A sor vége felé haladva egyre nagyobb arányban büntették a „túl jó” embereket.
Sajnos, Magyarországon tudtunkkal nem végezték el a kísérletet, de az El Mondo furfangosan utána járt, mi lett volna az eredmény, ha elvégzik. A tudósok megfigyelték, hogy a jók büntetése negatívan korrelál a szociális erkölcsökkel (mennyire elfogadható az adócsalás, bliccelés tömegközlekedési eszközökön, jogosulatlan állami juttatások ügyeskedő igénybevétele) és a jog erejével (rendőrség, bíróságok stb. hatékonysága, illetve hogy az emberek mennyire vannak megelégedve ezekkel a szervekkel) az adott országban. A „jog erejére” vonatkozóan a Világbank 2006-os adatai álltak rendelkezésünkre (WPS 4280 jelentés).
Ez alapján Magyarországot a kísérletben résztvevő országok közül hatan előzték meg (Dánia, Svájc, Ausztrália, Németország, Nagy Britannia és az USA). A szociális erkölcsöket a World Values Survey 1999-es felmérése alapján határoztuk meg. Ez alapján Magyarország a 9. volt a 16 ország között (a sorrend: Törökország, Kína, Dánia, Ausztrália, Németország, Svájc, Nagy Britannia, USA, Magyarország, Szaúd-Arábia, Oroszország, Ukrajna, Görögország, Fehér-Oroszország, Dél-Korea, Omán - az utóbbi kettőről nincs adat, így valójában csak 14 országból lettünk 9-ek). Úgy tippelem tehát, hogy Magyarország valahol a középmezőnyben lehetett volna néhány éve, vagyis a jó, társadalom boldogulását segítő embereket kicsit jobban büntettük volna, mint a dánok, és kicsit kevésbé, mint az ukránok.
Azt gondolom, 2006 óta a „jog ereje” nem növekedett nálunk és a szociális erkölcseinkben sem igazán bízom. Jó lesz vigyázni a hasznos és jótékony cselekedetekkel.
Utolsó kommentek