A játék a felnőtt kezében is játék marad. Van ebben a LEGO dologban valami ősi, valami elemi, valami megfejthetetlen. Talán az építés ősi gesztusát emeli vissza a hétköznapok valóságába… Vagy csak egyszerűen egy jól kitalált ötlet materializálódása. Nem tudom… Az biztos, hogy a LEGO önmagában semmire se jó. Az emberi képzelet és fantázia kelti életre. Eszköz csupán, mint mondjuk a festők számára a festék. Persze sokkal könnyebb használni, valószínűleg egyszerűségének köszönheti népszerűségét.
Itt van például ez a falkiegészítés-ötlet. Ian Vormann dispatchworknek nevezi munkáját, melyet a világ több nagyvárosában (Bocchignano, Tel Aviv, Berlin, Amsterdam, Belgrád, Arnsberg, St. Petersburg) épített. Illetve nem csak ő építette, munkája során többen csatlakoztak a játékhoz. A spontán játék kitöltötte az emberek közti lyukakat éppúgy, mint a régi kövek közét.
°°°
Van itt egy másik művész is, aki magát lego-művésznek mondja. Ő egész egyszerűen szobrokat épít LEGO-ból. Szerintem unalmasan hangzik, sokunk épített efféléket gyerekkorában (talán felnőtt fejjel is)… Egy két szobra azonban túlmegy a puszta kockákegymásrapakolásán, és talán mint szobor értékes módon reagál az építmény-lét kérdéskörére. Íme:
°°°
Aztán vannak elborultabb ötletek is, amik művészi ráérzés és profi kivitelezés mellett meglepően jó eredménnyel szerepelnek. A svéd Tomas Redigh és Daniel Larsson alkotópáros videója pár percen belül videojáték-látványelemek seregét vonultatja fel, felfedezve és kiaknázva a múlt század megjelenítői és a LEGO-építmények pixelközösségét.
°°°
James May idén nyáron épített fel egy életnagyságú lakóházat Dorkingben (UK). Őt mondjuk a szenzációhajhászás űzi, a BBC sorozat számára építette. Semmi nagy ötlet nincs benne (szerintem), akinek egy csomó pénze van, az meg tud építeni egy ilyen faszerkezetes LEGOházat. Namost a nagyobb balhé keltése végett ez az egész egy borászat szőlőjének közepén áll, építési engedély nélkül.
Illetve csak állt mert az engedély hiányában le kellett rombolni...
°°°
Persze a LEGO nem nézi tétlenül az építőelemeinek magánéletét. A piac újabb és újabb részeire próbálja uralmát kiterjeszteni.
°°°
Itt van például az ikonnak számító Louis Vuitton táskák lego-interpetációja. Chiu Keung tervei alapján látták meg a napvilágot, aki a „Hong Kong LEGO User Group” tagja, akik egyebek közt a pekingi Olimpiai Stadiont is felépítették.
°°°
Néhány hónapja a LEGO - a digital blue-val karöltve - egy sor gadgetet dobott piacra. Fényképezőgéptől USB-driveig mindenféle elektromos kütyü megtalálható a választékban.
°°°
Ennek előzménye pedig a lego architecture volt amikor is híres épületek modelljeit adta ki a cég. Többek között Frank Lloyd Wright vízesésháza a bilbaoi Guggenheim és az Empire State Building is helyet kapott a kollekcióban.
°°°
Ezen válogatást pedig egy számomra megrendítő erejű képlet zárja. Nem olyan eredeti az ötlet, de azért megjárja. A Bibliai történetek legobol felépítve. Kemény.
°°°
Utolsó kommentek