Tudom, hogy mások szerint sok olyan téma van, ami fontosabb annál, mintsem hogy Schmitt plagizált, vagy nem. Viszont nemrég fejeztem be a doktori disszertációmat, amiben több mint 800 lábjegyzet van, és csupán ezeknek a lábjegyzeteknek a megírása és precíz ellenőrizgetése legalább egy évnyi munkaidőt vett el az életemből—így aztán érzékenyen érint a téma.
Bár látszólag a sajtó minden létező bőrt lehúzott már a „Schmitt plágium” ügyről, nekem mégis gyakran van hiányérzetem a cikkeket olvasva. Íme néhány, egymással csak lazán összefüggő megfigyelés, ill. kérdés, melyek tárgyalásával eddig még nem találkoztam újságcikkekben.
1. A HVG első, leleplező cikkének szerzője néhány, Schmitt Pál disszertációjából, ill. az állítólagos lopás forrásául szolgáló francia műből vett idézettel támasztotta alá állítását. Rögtön az első idézet legelső mondata vaskos tévedést tartalmaz. Schmitt azt írja: „A cselgáncs alapját a ju-jutsu keleti sport és harci művészet alkotja, melyet a japán Jigoro Kano 1882-ben alapított.” Ez akár plágium, akár nem, egyszerűen nem igaz. Kano nem a ju-jutsut alapította, hanem a cselgáncsot. Ez a tévedés vagy egy durva elírás, vagy egy rendkívül rossz fogalmazás, vagy rossz kutatómunka, vagy pedig az eredeti francia szöveg súlyos félreértésének eredménye. (Nekem, őszintén szólva, a legutóbbi változat tűnik a legvalószínűbbnek.) Akárhogy is, ez egy talán nem lényeges, de igencsak ciki tévedés egy doktori disszertációban. Viszont, legalábbis a sajtóból úgy tűnik, ezen senki sem akadt fenn, beleértve a dolgozat bírálóit is. Ez (amellett, hogy a dolgozat precíz forráshivatkozások nélkül átcsúszhatott), nem erősíti az adott egyetem tudományos színvonalába vetett hitet.
2. Apropó tudományos színvonal. Sokan nyilatkozták, hogy egy felsőoktatási intézmény nem engedheti meg magának, hogy ne vizsgáljon ki egy ilyen esetet, mert az nagyon rontaná az intézmény hírnevét. De miért ne engedhetné meg magának ezt a hírnévromlást a TF? Hova mennének a TF helyett azok a magyar hallgatók, akik tornatanárok, vagy teniszedzők szeretnének lenni? Vannak nagy számban olyan potenciális külföldi hallgatók, akik nem jönnének a TF-re tanulni, ha az nem vizsgálná ki ezt az ügyet? Veszít annyit az intézmény az ügy eltussolásával, hogy megérje ujjat húzni a magyar nemzet egységének megtestesítőjével, sőt, ne adj Isten, akár még magával Orbán Viktorral is? Szerintem egyébként igen, de nem hiszem, hogy ezt az egyetem vezetése is így gondolná. És tényleg, most úgy tűnik, az egyetem vezetői arra hajlanak, hogy nem éri meg kivizsgálni, hogy valósak-e a vádak.
3. Az Európai Parlament honlapján található Schmitt életrajzban az szerepel, hogy Schmitt Pálnak PhD-je van. Márpedig akár plagizált, akár nem, ez nem igaz. Ha a KEH/Schmitt Pál adta meg ezt az adatot, akkor az felháborító. Ha nem a KEH adta meg, akkor is illenék sürgősen javítani. Értem, hogy a sajtó feltehetően azért nem ugrott rá erre a tényre mert ez apróságnak tűnik és az emberek úgysem értik a különbséget a PhD és a kisdoktori között, de attól ez még nagyon súlyos csúsztatás, amit egy államfő nem engedhet meg magának.
4. Sok fórumon olvastam, hogy ha a HVG annyira biztos a dolgában, akkor vigye bíróságra az ügyet. Azt nem érzem, hogy a HVG-nek feltétlen ezt kéne tennie. Ellenben úgy érzem, hogy ha Schmitt Pál biztos a dolgában, akkor neki be kéne perelnie hitelrontásért a HVG-t. Kíváncsian várom, hogy megteszi-e.
Utolsó kommentek