"A könyvben Júdás meséli el életét és Jézushoz fűződő barátságát. Nem akasztotta fel magát, kétszer nősült, felnevelte fiait." (C.K. Stead: Júdás volt a nevem)
"Az akciódús regényben egy volt amerikai ügynök hajszolja a legnagyobb titokban fennmaradt Templomos rend ősi irattárát, mely a keresztény vallást megrengető titkokat rejt." (Steve Berry: A templomosok öröksége)
Idézetek a piacvezető könyvesbolt legutóbbi prospektusából.
Máshogy hatott
A könyv hatását már pár éve is megpróbálták korrekt, nagyjából tudományos módon mérni. A keresztény Sonda Ipsos, az amerikai Barna Group 2006-os kutatása szerint például az országban – ahol a felmérés napjáig 45 millióan olvasták a könyvet - csupán az olvasók 5 százalékának változtak meg vallásos nézetei – igaz, ez is kétmillió embert jelentett. Nagy-Britanniában pedig - bár a Da Vinci kód olvasói között a mû hatására megkétszerezõdött azoknak a száma, akik hiszik, hogy Jézusnak valóban voltak gyermekei - csupán 5 százalék tartja a művet alapvetõen igaznak.
Azóta kijött a film, a dvd, de - bár ez a legnehezebben mérhető dolgok közé tartozik - továbbra is úgy tűnik, hogy a botránykönyvnek nagyobb volt a füstje, mint a lángja. Persze sok minden attól függ, hogy hogyan is kérdezünk. Ha azt kérdezzük, hány ember hitét rengette meg a szóban forgó ponyvaregény, akkor a válasz természetesen az, amit a kutatás is igazolt: ne vicceljünk, kevesekét. De ha azt, hogy hány embert erősített meg abban, amit egyébként is érzett vagy gondolni akart, akkor már más az eredmény.
A fórumokban, blogokban a könyv nagyjábóli tartalma a divatos "minden pap pedofil" axiómához hasonló természetes evidencia szintjén köszön vissza egy-egy hozzászólásban.
A siker receptje

Születhet bármennyi tudományosan vagy félig tudományosan szépen levezetett cáfolat, (még egyes ateisták is csak nevetnek a Da Vincin és utódain), ezek a művek pont annyira számítanak fikciónak, hogy az olvasó úgy érezhesse: "Persze, ez egy regény, nem hiszem el minden szavát. De azért az igaz, hogy Jézus nem olyan, mint ahogy az elnyomó / titkosszolgáló / csaló / üzleti vállalkozó egyház beállítja." Jézus így válik minden olvasó által saját tartalommal megtölthető keretté.
És így válnak a Da Vinci klónok sokkal életképesebbé, mint a régi, nyolcvanas-kilencven években született New Age-könyvek. (Meg persze a borító sem olyan émelyítően igénytelen.) Úgy tűnik - és ez több, mint bíztató - hogy a kereszténység már kezd annyira érett és intellektuálisan igényes lenni, hogy tudósokkal egy jót vitázzon (Richard Dawkins és a hívő Lennox vitája itt hallgatható meg), de a ponyvaregényekhez még nem nőtt fel. (Az Arany iránytű - ha más síkon is - szintén arra utal egyébként, hogy a kereszténység új kihívása a populáris kultúrában lesz.) Abban pedig - leszámítva C.S. Lewis Narniáját és pár hasonló művet - talán még gyengébbek vagyunk, mint anno a felvilágosodás idején tudományból és filozófiából.
Utolsó kommentek