Amit bizonygatni kell, az már ugye rég rossz. A "mi is tudunk bulizni!", pláne a "mi tudunk csak igazán" kínos védekezőpozíciójából most kitámadunk. Pontosabban kitálalunk. Jól tudjátok, hogy itt az El Mondóban nagy örömmel szedjük ízekre a karámon belülieket is. Ezúttal a keresztény bulizás 5 fajtáját gyűjtöttük össze nektek, sok szerivel:
1. Csendes-ülős
Bizony igaz a hír, a keresztények jórésze inkább a csendes-ülős összejöveteleket kedveli, egy-egy bibliaóra, összejövetel nem ritkán intim beszélgetésbe, netán felszabadult - ám többnyire nem alkoholközpontú - társasági együttlétbe fordul. A kulináris élvezetek fontos kiegészítőt jelenthetnek: saláták, könnyű ételek, üdítők helyettesítik a tudatmódosító szereket. Kegyességi irányzattól függően nyáron a grill mellé sör, télen bor, vagy más alkohol is előkerülhet.
2. Táncoslábúak
A táncot kedvelőknek két csoportja van: a népi, és a karizmatikus. A népi gyakran jár táncházakba, akár egyházi, vallásos eseményekkel is előszeretettel szervez táncmulatságokat. Érdekes módon a magyar néptánc gyakran csap át ír, vagy más népi hagyományokba, de soha nem lesz belőle pl. reggae. A táncosok másik csoportját a karizmatikusok képviselik. Ők a zsidó hagyományokat követve szívesen ráznak héber dallamokra, de nem zabolázzák meg testüket egy-egy rockosabb hangzású dicsőítő nótára sem. A kettő közt fontos különbség, hogy míg az utóbbi a vallásgyakorlás része, az előbbi nem. (Bár hallottunk már olyanról is, aki szerint az egyetlen szakrális tánc a magyar néptánc.)
3. Táborok/konferenciák/lelkigyakorlatok
A táboroknak (baptistáknál, szabadkeresztényeknél inkább: konferenciák; katolikusoknál: lelkigyakorlatok) fontos szerepe van egy keresztény fiatal életében. Ezek a fejtágítással, hitmélyítő együttlétekkel tarkított többnapos rendezvények teret adnak a lazább társasági életre is. Megintcsak kegyesség és ember-függő, hogy a szabadidőben ki meddig merészkedik el...
4. Fesztiválok
A keresztény fesztiválok az elmúlt néhány évben szaporodtak el. Úttörő szerepe volt ebben a kétévenként megrendezett református Csillagpontnak. De más vizekről itt van például a Jubál, a Szélrózsa, vagy a WestEnd tetőteraszán nemrég második alkalommal megtartott Soul & Gospel Fesztivál. A keresztény fesztiválok különlegessége, hogy keveredik a szórakoztató és a hitgyakorló funkció: a csápolás transzcendens hitélményt, vagy akár önfeledt koncertélményt is takarhat. A keresztény fesztiválok trendkövetők: manapság már sztárokkal is villantanak, és nemcsak a keresztény könnyűzeneiparból: a tavalyi Csillagponton például fellépett Caramel, az idei evangélikus Szélrózsa fesztivál pedig Roy&Ádámmal és Ferenczi Györggyel erősítette a mezőnyt.
5. Keresztény a szórakozóhelyen
A keresztény 3 módon megy szórakozóhelyre: 1) sehogy, 2) örömmel, 3) hátsó szándékkal. Az első csoport egyszerűen nem szereti az ilyen helyeket - szennyesnek, világiasnak tartja. A második csoport nem lát semmi kivetnivalót. Szívesen vegyül, iszik-eszik, táncol, pasizik, csajozik … - az élményeket aztán vagy integrálja a hitéletébe, vagy kettős életet él. A harmadik csoport szintén élvezi a szórakozóhelyeket, de hátsó szándékkal érkezik: a többiekben elveszett, megtérítendő világiakat lát. Ha keresztényekkel akarunk ismerkedni, ez utóbbiakat keressük. Ők biztos vevők lesznek rá.
Az utolsó 100 komment: