Konzervatív amerikaiak új Wikipediat, a Conservapediat hoztak létre, mivel az előd Amerika- és keresztény-ellenességét már tarthatatlannak látták. Az embernek a HírTV jut az eszébe, netán Csurka és a Magyar Szemmel-rovat, esetleg az Friderikusz, amint az ATV-n áhitattal issza Gyurcsány szavait a kemény kérdések között. Kinek-kinek pártállás szerint.
Az ötlet elsőre mindenesetre inkább szánalmasnak tűnik, pláne, ha az ember a reakciókat figyeli. Heti hetesel a blogoszféra, lelkesen gyűjtögetik a Conservapedia butaságait. Tudományos nonszenszek (a legtöbben a kenguruk biológiáját említik), teljes politikai elvakultság (itt meg a homoszexualitás és a Demokrata párt viszi tán a prímet).
De ha az ember veszi a fáradságot, a konzervatívoknak érveihez is eljuthat. Az alapító szerint például ők már nevükben is jelzik, mi a pártállásuk, míg a Wiki semlegességet hirdet, ehhez képest meg nem az.
A magyarázat meg egyszerű: a Wikipedia szerkesztői között nagyjából hatszor annyi a liberális , mint a konzervatív. A felülreprezentáltság aztán számtalan dologban jelentkezik: az abortuszról szóló bejegyzés például "olyan, mint az abortusz-iparág brosúrája", a történelemről szóló cikkek jelentős részében mintha hiányozna a kereszténység pozitív szerepe, az evolúciós elmélet gyengeségeit igazolni próbálókat pedig előszeretettel cenzúrázzák. A Conservapedia-alapító Andy Schlafly szerint egy alkalommal 60 másodperc alatt kihúzták, amit írt. Így aztán feladták a demokratikus lexikon-szerkesztést, és csináltak egy jobbosat.
Lehet itt bármit mondani?
1. A függetlenség-elfogulatlanság kedves illúziója megint elpárolgott. Az El Mondo fülét is mindig rágják, hogy márpedig mi elvakult emeszpések illetve fideszesek vagyunk. Tényleg nehéz a dolog, az ilyen függetlenséget színlelő dolgok valahogy idegesítik az embert. Kiváncsi vagyok, mikor lesz végre jobboldali mesekönyv vagy baloldali futball-közvetítés.
2. Itthon is sokszor hallani, és a Conservapedia mostani tömeges lesajnálása-lehülyézése is nagyjából ezt sugározza, hogy nincs igazán jobboldali értelmiség, vagy hogy a konzervatívok általában egy fokkal mintha ostobábbak lennének a balosoknál/liberálisoknál. Természetesen a változatosság kedvéért én is borzasztó elfogult vagyok (csak tudnám, merre), de olykor nekem is úgy tűnik, hogy a jobboldalról nem mindig a legintelligensebbek hangja hallatszik. Ez lehet baloldali média-összesküvés (ilyen volt Torgyán előretolása), jobboldali kontraszelekció vagy szimplán pech.
A Conservapedia kicsit szintén rossz értelemben fundamentalistának, bárdolatlannak, amivel szemben a baloldali reakció fanatizmusma (amely a kezdeményezők felvetését gyakorlatilag fel sem fogja) valahogy elegánsabbnak és szellemesnek tűnik.
Arra éppen ezért kiváncsi vagyok, egy visszafogottabb Conservapedia milyen visszhangot váltott volna ki, ha egyáltalán eljutott volna a híre a rettenetes média-egyenlőtlenség közepette.
A kultúrharc egyébként egyre kreatívabb formákat ölt, néhányan például kamu (extrán bárgyú) cikkeket tettek fel a Conservapediara, hogy azt jól lejárassák. Ezt a roppant szellemes cselt persze mi már régen ismerjük (jobbos/balos provokátor a balos/jobbos tömegben), ahhoz viszont, hogy végre ez egy lexikonban is "megtörténhessen", a Web2, az internetes demokrácia forradalma kellett.
Utolsó kommentek